Suppose that the tetherball has a mass 2kg, the radius of thecircle is 40 cm, an
ID: 1722763 • Letter: S
Question
Suppose that the tetherball has a mass 2kg, the radius of thecircle is 40 cm, and the angle between the cord and the vertical is30 degree. Calculate the velocity of the ball and the tension inthe cord. I got this question wrong on the exam. The teacher did notshow us the work to get the answer. Please help. Suppose that the tetherball has a mass 2kg, the radius of thecircle is 40 cm, and the angle between the cord and the vertical is30 degree. Calculate the velocity of the ball and the tension inthe cord. I got this question wrong on the exam. The teacher did notshow us the work to get the answer. Please help.Explanation / Answer
m = 2 kg, r = 0.40 m, = 30o, mgtan = mv2/r v = (grtan) = 1.5 m/s T = mg/cos = 22.6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.