A water-skier is being pulled by a tow rope attached to aboat. As the driver pus
ID: 1722881 • Letter: A
Question
A water-skier is being pulled by a tow rope attached to aboat. As the driver pushes the throttle forward, the skieraccelerates. A 70.3kg water-skier has an intial speed of 6.10m/s.Later, the speed increases to 11.3 m/s.Determine the work done by the net external force acting on theskier. A water-skier is being pulled by a tow rope attached to aboat. As the driver pushes the throttle forward, the skieraccelerates. A 70.3kg water-skier has an intial speed of 6.10m/s.Later, the speed increases to 11.3 m/s.
Determine the work done by the net external force acting on theskier.
Explanation / Answer
mass m = 70.3 kg initial speed u = 6.1 m / s final speed v = 11.3 m / s the work done by the net external force acting on the skier W= ( 1/ 2) m [ v ^ 2 - u ^ 2 ] W = 0.5 * 70.3 * [ 11.3^2 -6.1^2] = 3180.372 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.