A car of mass 1000 kg moves with a speed of 55 m/s on acircular track of radius
ID: 1723496 • Letter: A
Question
A car of mass 1000 kg moves with a speed of 55 m/s on acircular track of radius 120 m. What is the magnitude of itsangular momentum (in kg . m2/s) relative tothe center of the race track? A.) 3.3 x 109 B.) 6.6 x 108 C.) 6.6 x 105 D.) 3.3 x 106 E.) 6.6 x 106 A car of mass 1000 kg moves with a speed of 55 m/s on acircular track of radius 120 m. What is the magnitude of itsangular momentum (in kg . m2/s) relative tothe center of the race track? A.) 3.3 x 109 B.) 6.6 x 108 C.) 6.6 x 105 D.) 3.3 x 106 E.) 6.6 x 106 E.) 6.6 x 106Explanation / Answer
Given : . Mass (m) = 1000 kg . Velocity (v) = 55 m /s . Radius (r) = 120 m . We know that : . Angular momentum is : L = m v r = (100 kg * 55 m /s * 120 m ) = 6.6 *106 kg - m2 /s . hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.