You can obtain a rough estimate of the size of a molecule with the following sim
ID: 1723755 • Letter: Y
Question
You can obtain a rough estimate of the sizeof a molecule with the following simple
experiment: Let a droplet of oil spread
out on a fairly large but smooth water surface.
The resulting ”oil slick” that forms on thesurface
of the water will be approximately one molecule thick.
Given an oil droplet with a mass of 7.98 ×
107 kg and a density of 935 kg/m3 that
spreads out to form a circle with a radius of
39.9 cm on the water surface, what is the
approximate diameter of an oil molecule?
Answer in units of m.
Explanation / Answer
The oil layer must resemble the shape of acylinder, the height being equal to diameter of singlemolecule. Volume ofcylinder = volume of oildrop * r2 * d = m / r = radiusof layer of oil = 39.9cm = 0.399 m d = diameter ofsinglemolecule, m = massof oil drop = 7.98 *10-7kg, = densityof oil = 935 kg/m3 3.14 * 0.3992 *d = 7.89 * 10-7 /935 diameter of oilmolecule d = 8.438* 10-10 / 4.999 *10-1 = 1.688 *10-9 m 3.14 * 0.3992 *d = 7.89 * 10-7 /935 diameter of oilmolecule d = 8.438* 10-10 / 4.999 *10-1 = 1.688 *10-9 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.