You can obtain a rough estimate of the size of a molecule with the following sim
ID: 1680628 • Letter: Y
Question
You can obtain a rough estimate of the size of a molecule with the following simple experiment: Let a droplet of oil spread out on a fairly large but smooth water surface. The resulting ”oil slick” that forms on the surface of the water will be approximately one molecule thick. Given an oil droplet with a mass of 8.85 × 10^7 kg and a density of 923 kg/m3 that spreads out to form a circle with a radius of 43.2 cm on the water surface, what is the approximate diameter of an oil molecule? Answer in units of m.Explanation / Answer
The oil layer must resemble the shape of acylinder, the height being equal to diameter of singlemolecule. Volume ofcylinder = volume of oildrop * r2 * d = m / r = radiusof layer of oil = 43.2cm = 0.432 m d = diameter ofsinglemolecule, m = massof oil drop = 8.85 * 10-7kg, = densityof oil = 923 kg/m3 3.14 * 0.4322 *d = 8.85 * 10-7 /923 diameter of oilmolecule d = 8.438* 10-10 / 4.999 *10-1 = 1.636 *10-9 m 3.14 * 0.4322 *d = 8.85 * 10-7 /923 diameter of oilmolecule d = 8.438* 10-10 / 4.999 *10-1 = 1.636 *10-9 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.