A CD has a mass of 17 g and a radius of 6.0 cm. When insertedinto a player, the
ID: 1723763 • Letter: A
Question
A CD has a mass of 17 g and a radius of 6.0 cm. When insertedinto a player, the CD starts from rest and accelerates to anangular velocity of 21 rad/s in0.70 s. Assuming the CD is a uniformsolid disk, determine the net torque acting on it.-I tried to get moment of inertia by mr^2 and got .0000612,then I got my angular acceleration = 30 rad/s^2. Multiplyingthese two I got Torque = 0.001836 N x m What am I doing wrong? A CD has a mass of 17 g and a radius of 6.0 cm. When insertedinto a player, the CD starts from rest and accelerates to anangular velocity of 21 rad/s in0.70 s. Assuming the CD is a uniformsolid disk, determine the net torque acting on it.
-I tried to get moment of inertia by mr^2 and got .0000612,then I got my angular acceleration = 30 rad/s^2. Multiplyingthese two I got Torque = 0.001836 N x m What am I doing wrong?
Explanation / Answer
For soild disk moment of inertia I = ( 1/ 2) m r ^ 2 =( 1/ 2) * ( 17 / 1000) kg * ( 6 /100) ^ 2 = 306*10 ^ -7 kg m ^ 2 angulae accleration = 21 rad / s / 0.7 s =30 rad / s ^ 2 So, torque = I = 9.18 * 10 ^ -4 N mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.