A ring shaped space station with a radius of 1km is spinning,so that the speed o
ID: 1724353 • Letter: A
Question
A ring shaped space station with a radius of 1km is spinning,so that the speed of the rim is 50 m/s. A 60kg man sits on theinside of the rim. What is his apparent weight?A)150000N B)3000N C)588N D)150N E) 3N Hint: Apparent wieght = m*centripetal acceleration =mv2/r Check your units: m = 60kg, v = 50m/s, r = 1km = 1000m. A ring shaped space station with a radius of 1km is spinning,so that the speed of the rim is 50 m/s. A 60kg man sits on theinside of the rim. What is his apparent weight?
A)150000N B)3000N C)588N D)150N E) 3N Hint: Apparent wieght = m*centripetal acceleration =mv2/r Check your units: m = 60kg, v = 50m/s, r = 1km = 1000m.
Explanation / Answer
The apparent weight W = m(centripetal acceleration) W = mv2 /r = (60kg)(50m/s)2 / (1000m) = 150N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.