a 3.5kg block is accelerated by a (horizontally) compressedspring whose spring c
ID: 1724394 • Letter: A
Question
a 3.5kg block is accelerated by a (horizontally) compressedspring whose spring constant is 640 N/m. After leaving thespring at the spring's relaxed length, the block travels over ahorizontal surface, with a coefficient of kinetic friction of 0.25,for a distance of 7.8 m before stopping. a) What is the increase in the thermal energy of theblock-floor system? b) What is the maximum kinetic energy of the block? c) Through what distance is the spring compressed before theblock begins to move? a 3.5kg block is accelerated by a (horizontally) compressedspring whose spring constant is 640 N/m. After leaving thespring at the spring's relaxed length, the block travels over ahorizontal surface, with a coefficient of kinetic friction of 0.25,for a distance of 7.8 m before stopping. a) What is the increase in the thermal energy of theblock-floor system? b) What is the maximum kinetic energy of the block? c) Through what distance is the spring compressed before theblock begins to move?Explanation / Answer
a. Increase in thermal energy of block floor system = workdone against friction
H = Ff * d = k * m * g *d = 0.25 * 3.5 * 9.8 * 7.8 = 133.77 J
b. According to law of conservation of energy, maximum k.e. =change in heat energy
Kmax = H = 133.77 J
c. Also K.E. of block = P.E. stored in spring
133.77 J = (1/2) * k * x2
x2 = 2 * 133.77 / 640
compression in spring x = sqrt (0.418) = 0.646m = 64.6 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.