A two stage rocket is traveling at 1200 m/s with respect to the Earth when the f
ID: 1724495 • Letter: A
Question
A two stage rocket is traveling at 1200 m/s with respect to the Earth when the first stage runs out of fuel. Explosive bolts release the first stage and push it backward with a speed of 35 m/s relative to the second stage. The first stage is three times as massive as the second stage. What is the speed of the second stage after separation?Explanation / Answer
The answer in the back of the book is 1226m/s . I believe there are a couple issues with the provided solution. First, the velocity of the second stage is RELATIVE to the first:so it is not -35m/s, but 1200 - 35 = 1165m/s relative to therelevant reference frame. So: pi = 1200 m/s * mr = pf pf = (1200 m/s - 35 m/s) * 3/4 mr +vdesired * 1/4 mr = 1200 m/s *mr = 1165 m/s * 3/4 + vdesired* 1/4 = 1200 m/s -->dividing out the mass mr =873.75 m/s + vdesired* 1/4 = 1200 m/s =>vdesired = 1305 m/s This answer still doesn't agree with the book... but passes the'reasonable' test. Any ideas?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.