A two stage rocket leaves its launch pad moving vertically with an average accel
ID: 1965774 • Letter: A
Question
A two stage rocket leaves its launch pad moving vertically with an average acceleration of 4 m/s2. at 10 s after launch the first stage of the rocket (now without fuel) is released. the second stage now had an acceleration of 6 m/s2a) how high is the rocket when the first stage seperates?
b)how fast is the rocket moving upon first stage seperation?
c) what will be the maximum height attained by the first stage after seperation?
d) what will be the distance between the first and second stages 2 s after separation
Explanation / Answer
v=4*10 =40 m/s s =at*t/2 =4*100/2 =200 m max height = u*u/2g =1600/2*9.8 = 7.84 kms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.