A long straight wire carries a convetiona l current of9 A to the left. A 50cm se
ID: 1725305 • Letter: A
Question
A long straight wire carries a convetional current of9 A to the left. A 50cm section of this wire is placed in amagnetic field (B=600mT) at aright angle to the field lines, where B comesout of your paper. Calculate the magnitude and the direction of themagnetic force FB acting on thesection of wire: Utilize vector cross-product- A long straight wire carries a convetional current of9 A to the left. A 50cm section of this wire is placed in amagnetic field (B=600mT) at aright angle to the field lines, where B comesout of your paper. Calculate the magnitude and the direction of themagnetic force FB acting on thesection of wire: Utilize vector cross-product-Explanation / Answer
Given that the current in the wire is I = 9 A Length of conductor is L = 50 cm = 0.5 m magnitude of magnetic field is B = 600 mT = 0.600T angle between the current and the magnetic field is =90o --------------------------------------------------------------- Then the force on the wire is F = BIL sin = BIL = 2.7 N (upwards) From the right hand rule direction of force is upwards
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.