A simple harmonic oscillator consists of a mass of 0.5 kgsliding on frictionless
ID: 1725404 • Letter: A
Question
A simple harmonic oscillator consists of a mass of 0.5 kgsliding on frictionless surface under influence of force exerted byspring connected to mass. Spring constant is 500 N/m Total mechanical energy of oscillator is 1 J What is amplitude of oscillation What is period of oscillation Determine maximum speed vmaxof mass Find acceleration of system at displacement x = -0.01m A simple harmonic oscillator consists of a mass of 0.5 kgsliding on frictionless surface under influence of force exerted byspring connected to mass. Spring constant is 500 N/m Total mechanical energy of oscillator is 1 J What is amplitude of oscillation What is period of oscillation Determine maximum speed vmaxof mass Find acceleration of system at displacement x = -0.01mExplanation / Answer
given mass = m = 0.5kg spring constant = k = 500N/m Total mechanical energy of oscillator is = E = 1/2kA2 = 1 J a) A = 2/k = 0.063m b) T = 2m/k = 2 * 3.14 0.5/500 = -------s c) vmax = ±k/m*A2 = -------m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.