A helium balloon can just lift a load of 780 N. The skin of the balloon has a ma
ID: 1725685 • Letter: A
Question
A helium balloon can just lift a load of 780 N. The skin of the balloon has a mass of1.0 kg. (a) What is the volume of the balloon?1 m3
(b) If the volume of the balloon were twice that found in part (a),what would be the initial acceleration of the balloon when itcarried a load of 1000 N?
2m/s2 (a) What is the volume of the balloon?
1 m3
(b) If the volume of the balloon were twice that found in part (a),what would be the initial acceleration of the balloon when itcarried a load of 1000 N?
2m/s2
Explanation / Answer
a) = mass / volume volume = m / volume of theballon V = 1 /0.1786 = 5.599 m3 b)Gi8ven force F = 1000 N mass of the ballon = 1 kg vlume of the ballon = 5.599 m3 F = m a mass = volume x density so F = V x x a a = F / V plugthe values and get the answereRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.