A cord 15.0-m long has a mass of 3.00 grams. What is itslinear mass density in k
ID: 1725750 • Letter: A
Question
A cord 15.0-m long has a mass of 3.00 grams. What is itslinear mass density in kilograms/meter?al, div.MsoNormal{mso-style-parent:""; margin:0in; margin-bottom:.0001pt;mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"TimesNew Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @pageSection1 {size:8.5in 11.0in; margin:1.0in 1.25in 1.0in 1.25in;mso-header-margin:.5in; mso-footer-margin:.5in;mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> If the tension in the cord were provided by a 2.5-kgmass, how long would the cord be to vibrate with one antinode?Assume f = 120 Hz.
Explanation / Answer
The length of the wire L = 15m the mass of the wire m = 3*10-3 kg The linear mass density = m/L= 3*10-3 / 15 =0.2*10-3 kg/m When it vibrate with one antinode v = f and we have L = /4 = 4L T = Disatnce / v = 4L /(T/)1/2 = 4(15m) / (2.5*9.8/0.2*10-3)1/2 =0.17 sRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.