A magnetic field is perpendicular to the plane of a single-turncircular coil. Th
ID: 1726030 • Letter: A
Question
A magnetic field is perpendicular to the plane of a single-turncircular coil. The magnitude of the field is changing, so that anemf of 0.55 V and a current of3.7 A are induced in the coil. Thewire is the re-formed into a single-turn square coil, which is usedin the same magnetic field (again perpendicular to the plane of thecoil and with a magnitude changing at the same rate). What emf andcurrent are induced in the square coil? emf 1 V current 2 AIn each of two coils the rate of change of the magnetic flux in asingle loop is the same. The emf induced in coil 1, which has171 loops, is 3.28 V. The emf induced in coil 2 is 5.29 V. How many loops does coil 2 have?
In each of two coils the rate of change of the magnetic flux in asingle loop is the same. The emf induced in coil 1, which has171 loops, is 3.28 V. The emf induced in coil 2 is 5.29 V. How many loops does coil 2 have?
emf 1 V current 2 A
Explanation / Answer
changing rate of magnetic field = B' for the circular ring: emf = B'*r2 = 0.55V, current I = /R = 3.7 A, where R = (2r)/A (A isthe cross section area) for the square ring: emf ' = B'*a2 = ?, current I'= '/R' = ?, where R' = (4a)/A note 2r = 4a, so a = r/2, a2 =2r2/4 =(/4)*(r2) ' = B'*(r2) *(/4) = (/4) =0.43 V R' = R I' = (/4)I = 2.9 A N = 171/3.28 * 5.29 = 276
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.