A nylon guitar string has a linear density of 7.1 g/m and is under a tension of
ID: 1726390 • Letter: A
Question
A nylon guitar string has a linear density of 7.1 g/m and is under a tension of 151 N. The fixed supports are distance D =90.0 cm apart. The string is oscillating in the standing wavepattern shown in Figure 16-39. (a) Calculate the speed of the traveling waveswhose superposition gives this standing wave. Enter anumber (b) Calculate the wavelength of these traveling waves. Enter anumber. (c) Calculate the frequency of these traveling waves. Enter anumber. For part B I was told to use the equation lambda=2D/n the way to get the correct answer is lambdaExplanation / Answer
linear density m = 7.1 g/m = 7.1 * 10 ^ -3 kg / mtension T = 151 N. distance between fixed supports D = 90.0 cm =0.9 m (a). the speed of the traveling waves whose superpositiongives this standing wave v = [ T / m ] v = 145.83 m / s (b) the wavelength of these traveling waves = ? from figure distance between fixed supports D = 3 / 2 from this wavelength = 2D / 3 = 0.6 m = 60 cm
(c)thefrequency of these traveling waves f = v / = 243.05 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.