A nylon guitar string has a linear density of 7.3 g/m and is under a tension of
ID: 2153050 • Letter: A
Question
A nylon guitar string has a linear density of 7.3 g/m and is under a tension of 155 N. The fixed supports are distance D = 90.0 cm apart. The string is oscillating in the standing wave pattern shown in below. (a) Calculate the speed of the traveling waves whose superposition gives this standing wave. (b) Calculate the wavelength of these traveling waves. (c) Calculate the frequency of these traveling waves.
A nylon guitar string has a linear density of 7.3 g/m and is under a tension of 155 N. The fixed supports are distance D = 90.0 cm apart. The string is oscillating in the standing wave pattern shown in below. (a) Calculate the speed of the traveling waves whose superposition gives this standing wave. (b) Calculate the wavelength of these traveling waves. (c) Calculate the frequency of these traveling waves.Explanation / Answer
? = 2L = 1.8 m v = sqrt(T/(m/L)) = 144.298 m/s f = v/? = 80.16557 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.