Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a. During takeoff a jet aircraft goes from 0km/hr to720km/hr in 10s? b. What is

ID: 1727111 • Letter: A

Question

a. During takeoff a jet aircraft goes from 0km/hr to720km/hr in 10s? b. What is the initial speed of the Jet Aircraft duringthe takeoff? c. What is the final speed of the Jet Aircraft duringthe takeoff? d. What is the average speed of the Jet Aircraft duringtakeoff? e. Calculate the distance covered by the Jet Aircraftduring the takeoff? f. What is the acceleration of the Jet Aircraft duringthe takeoff? g. Calculate the force acting on the Jet Aircraft duringthe takeoff? Can you show me how these are worked out to get theanswer, so that I will understand it better? Thank you so much. Janet a. During takeoff a jet aircraft goes from 0km/hr to720km/hr in 10s? b. What is the initial speed of the Jet Aircraft duringthe takeoff? c. What is the final speed of the Jet Aircraft duringthe takeoff? d. What is the average speed of the Jet Aircraft duringtakeoff? e. Calculate the distance covered by the Jet Aircraftduring the takeoff? f. What is the acceleration of the Jet Aircraft duringthe takeoff? g. Calculate the force acting on the Jet Aircraft duringthe takeoff? Can you show me how these are worked out to get theanswer, so that I will understand it better? Thank you so much. Janet

Explanation / Answer

    Time, t = 10 s (a)     0 km/hr to 720 km/hr in 10 s (b)     Initial speed, Vi = 0 km/hr                            = 0 m/s (c)     Final speed, Vf = 720 km/hr                            = 720 * ( 5 / 18 )                            = 200 m/s (d)     Average speed, Vav = ( Vi + Vf ) / 2                                    = ( 0 + 200 ) / 2                                    = 100 m/s (e)     Distance covered, S = Average speed * time                                   = 100 * 10                                   = 1000 m                                   = 1 km (f)     Acceleration, a = ( Vf - Vi ) / t                            = ( 200 - 0 ) / 10                            = 20 m/s^2 (g)     Let     Mass of the aircraft = M     From Newton's second law,     Force, F = mass * acceleration                  = M * 20                  = 20 M newtons

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote