Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I have a satellite (cylindrical) with a 1.4m diameter the mass = 940 kg F=10rpm

ID: 1727319 • Letter: I

Question

I have a satellite (cylindrical) with a 1.4m diameter the mass = 940 kg F=10rpm
This satellite is powered by 2 jets that are on each side ofthe satellite. The jets have a thrust of 20 N each and they areaimed tangent to the satellite's surface
So the question is how long must the jets be fired in order to stop thesatellite's rotation? the mass = 940 kg F=10rpm
This satellite is powered by 2 jets that are on each side ofthe satellite. The jets have a thrust of 20 N each and they areaimed tangent to the satellite's surface
So the question is how long must the jets be fired in order to stop thesatellite's rotation?

Explanation / Answer

The reason no one has answered your question is that itis not worded very well. However, I THINK I just figured outwhat you are asking. .    freq of rotation = 10 rev/min = 1.0472 rad/sec . Now...   initial KE = (1/2) I2    . To stop its rotation, work done must equal initial KE. .          Work = torque *    = Force * r *(1/2) * time .      So:          (1/2) I 2   =    (1/2) rF t .      t = I / rF             . At this point, I think you are supposed to ASSUME that thesatellite is a uniform cylinder, i.e. of uniformly distributedmass, which is silly... but we have not other option for thisquestion. In this case,    I= (1/2) mr2    and .     t = (1/2) m r2 / r F    =    m r / 2F = 940 * 0.70 * 1.0472 / 2 * 40   = .            =    8.613 seconds
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote