Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

It takes a flea 1.0 x 10 -3 s to reach a peak speedof 0.74 m/s. a) If the mass o

ID: 1727378 • Letter: I

Question

It takes a flea 1.0 x 10-3 s to reach a peak speedof 0.74 m/s. a) If the mass of the flea is 0.45 x 10-6 kg,what is the average power required? b) Insect muscle has a maximum output of 60 W/kg. If 20% of the flea's weight is muscle, can the muscle provide the powerneeded? c) The flea has a resilin pad at the base of the hind leg thatcompresses when the flea bends its leg to jump. If we assume thepad is a cube with a side of 6.0 x 10-5 m, and the padcompresses fully, what is the energy stored in the compression ofthe pads of the two hind legs? The Young's modulus for resilin is1.7 x 106 N/m2. d) Does this provide enough power for the jump? It takes a flea 1.0 x 10-3 s to reach a peak speedof 0.74 m/s. a) If the mass of the flea is 0.45 x 10-6 kg,what is the average power required? b) Insect muscle has a maximum output of 60 W/kg. If 20% of the flea's weight is muscle, can the muscle provide the powerneeded? c) The flea has a resilin pad at the base of the hind leg thatcompresses when the flea bends its leg to jump. If we assume thepad is a cube with a side of 6.0 x 10-5 m, and the padcompresses fully, what is the energy stored in the compression ofthe pads of the two hind legs? The Young's modulus for resilin is1.7 x 106 N/m2. d) Does this provide enough power for the jump?

Explanation / Answer

a) P = KE/t KE=1/2mv2       =1/2 (.45 x10-6kg)(.74m/s)2       =1.23 x 10-7 J then just plug into your calculator and solve for P = 1.23 x 10-7J / 1.0 x 10-3 s b) Find 20% of the flea's weight = (.20)(.45 x 10-6kg) =9.0 x 10-8kg and at 60W/kg... plug in and solve for P = (60W/kg)(9.0 x 10-8kg) c) Recall that stored potential energy of a spring is PE = 1/2kx2 where: x=amount of compression or extension k= YA/L A=L^2 for a cube if pad is squished x=L for one pad PE = 1/2 (YA/L)x2 PE = 1/2 (YL2/L) (L2)      = 1/2 (YL3) and plug in thefigures given PE=1/2 (1.7 x 106Pa)(6.0 x 10-5m)3 PE=1.84 x 10 -7J per leg since there are two legs compressed, solve for 2(PE) = 3.7 X 10-7J d) P = PE/t =3.7 X 10-7J/1.0 x 10-3s Hope this helps. I didn't solve the problem all the way through,for A, B, and D so don't forget to plug the numbers into yourcalculator! Enjoy the day.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote