A horizontal circular wire loop of radius 0.7 m lies in a plane perpendicular to
ID: 1727594 • Letter: A
Question
A horizontal circular wire loop of radius 0.7 m lies in a plane perpendicular to a uniform magnetic field pointing from above into the plane of the loop, has a magnitude of 0.44 T. If in 0.09 s the wire is reshaped from a circle into a square, but remains in the same plane, what is the magnitude of the average induced emf in the wire during this time? Answer in units of V.A horizontal circular wire loop of radius 0.7 m lies in a plane perpendicular to a uniform magnetic field pointing from above into the plane of the loop, has a magnitude of 0.44 T. If in 0.09 s the wire is reshaped from a circle into a square, but remains in the same plane, what is the magnitude of the average induced emf in the wire during this time? Answer in units of V.
Explanation / Answer
avg induced emf = B A /time = . = B ( area of circle - area of square ) / t . Now... area of circle = r2 = *0.702 = 1.5394 . The circumference of the circle is 2r = 2 * 0.70 = 4.398 meters . So a side of the square is 4.398 / 4 = 1.09956 and the area of thesquare is . 1.099562 = 1.2090 . So finally... . avg induced emf = 0.44 *(1.5394 - 1.2090) / 0.09 = 1.615 voltsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.