Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A horizontal circular wire loop of radius 0.7 m lies in a plane perpendicular to

ID: 1907379 • Letter: A

Question

A horizontal circular wire loop of radius 0.7 m lies in a plane perpendicular to a uniform magnetic field pointing from above into the plane of the loop, has a magnitude of 0.47 T. If in 0.13 s the wire is reshaped from a circle into a square, but remains in the same plane, what is the magnitude of the average induced emf in the wire during this time?The current in the loop during the deforma- tion 1. does not arise.2. flows in a direction that cannot be deter- mined from given information. 3. flows clockwise when viewed from above. 4. flows counter-clockwise when viewed from above.

Explanation / Answer

Hints: (1) A uniform magnetic field is turned on perpendicular to the plane of the coil. ... A 400-turn circular coil (radius = 1.0 cm) is oriented with its plane perpendicular to a ... A loop of wire (resistance = 2.0 m?) is positioned as shown with respect to a long ... 40 cm) lies completely within a perpendicular and uniform magnetic field of ... example: A boy stands at A in a ?eld at a distance 600 m from the road BC. ...... The centre of mass must lie on y-axis perpendicular to the ?at base of the ..... Consider an open wagon moving onrails on a horizontal plane under ...... The track ends in a circular loop of radius R. Show that the minimum height ... sovled problem e(induced emf) = Bda/dt area ( circle) = pr^2 = 22/7( 0.7)^2 =1.54 m^2 when circle converted to square 2pir = 4s 2( 22)/7(0.7) = 4s s= 1.1 m area ( square) = 1.1^1= 1.21 e= 0.47( 1.54-1.121)/0.13= 1.193 V apprx

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote