The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequencyis 2493 Hz. The spe
ID: 1727612 • Letter: T
Question
The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequencyis 2493 Hz. The speed of soundis 343 m/s. (a) If the ambulance is stationary and you (the "observer")are sitting in a parked car, what are the wavelength and thefrequency of the sound you hear? (b) Suppose that the ambulance is moving toward you at a speedof 28.7 m/s. Determine thewavelength and the frequency of the sound you hear. (c) If the ambulance is moving toward you at a speedof 28.7 m/s and you aremoving toward it at a speed of 12.7 m/s, find the wavelength and frequency ofthe sound you hear. (a) If the ambulance is stationary and you (the "observer")are sitting in a parked car, what are the wavelength and thefrequency of the sound you hear? (b) Suppose that the ambulance is moving toward you at a speedof 28.7 m/s. Determine thewavelength and the frequency of the sound you hear. (c) If the ambulance is moving toward you at a speedof 28.7 m/s and you aremoving toward it at a speed of 12.7 m/s, find the wavelength and frequency ofthe sound you hear.Explanation / Answer
f = 2493 Hz. The speed of sound u =343 m/s. a) = u/f = 0.138 m b) v = 28.7 m/s, f ' = f*u/(u - v) = 2721 Hz ' = u/f ' = 0.126 m c) v' = 12.7 m/s, f " = f*(u + v')/(u - v) = 2821 Hz " = u/f " = 0.122 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.