The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is2550 Hz. The spe
ID: 1729901 • Letter: T
Question
The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is2550 Hz. The speed of sound is 343 m/s.(a) If the ambulance is stationary and you (the"observer") are sitting in a parked car, what are the wavelengthand the frequency of the sound you hear? (b)Suppose that the ambulance is moving toward you at a speed of26.3 m/s. Determine the wavelength and the frequencyof the sound you hear. (c) If the ambulance ismoving toward you at a speed of 26.3 m/s and you aremoving toward it at a speed of 12.0 m/s, find thewavelength and frequency of the sound you hear.
I can't seem to get part "c" right on the first part. Allthe numbers shaded in blue are correct. The answer is alsonot .124 m as I have already tried to put that in.
(a) = .135 m fo = 2550 Hz (b) ' = .124 m fo = 2745.52 Hz (c) ' = m fo = 2858.38 HzExplanation / Answer
(a) Ifthe ambulance is stationary and you (the "observer") are sitting ina parked car, what are the wavelength and the frequency of thesound you hear? v =f = v/f = 343/ 2550 = 0.1345 m (b) Suppose that the ambulance is moving toward youat a speed of 26.3m/s. Determine the wavelength and the frequency of the soundyou hear. f '= f (v-vo /v -vs) f '= f (v /v - vs) =(2550) (343 /343 - 26.3) = 2761.76 Hz ' = v/f'= 343 / 2761.7 = 0.124 m (c) If the ambulance is moving toward you at a speedof 26.3m/s and you are moving toward it at a speedof 12.0m/s, find the wavelength and frequency of the sound youhear. f '= f (v-vo /v - vs) f '= (2550) (343 + 12/343 - 26.3) = 2858.4 Hz ' = v/f'= 343 / 2858.4= 0.119 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.