Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain transverse wave is described by the following equation. y ( x , t ) =(

ID: 1728274 • Letter: A

Question

A certain transverse wave is described by the following equation. y(x, t) =(6.30 mm) cos2(x/31.0 cm -t/0.0320 s) (a) Determine the wave's amplitude.
1 mm

(b) Determine the wave's wavelength.
2 cm

(c) Determine the wave's frequency.
3 Hz

(d) Determine the wave's speed of propagation.
4 m/s

(e) Determine the wave's direction of propagation. 5 +x -x    +y -y y(x, t) =(6.30 mm) cos2(x/31.0 cm -t/0.0320 s) (a) Determine the wave's amplitude.
1 mm

(b) Determine the wave's wavelength.
2 cm

(c) Determine the wave's frequency.
3 Hz

(d) Determine the wave's speed of propagation.
4 m/s

(e) Determine the wave's direction of propagation. 5 +x -x    +y -y 5 +x -x    +y -y 5 +x -x    +y -y 5

Explanation / Answer

    y(x, t) =(6.30 mm) cos2(x/31.0 cm -t/0.0320 s)     General equation :     y(x, t) = (A ) cos 2 (x/ - t / T) (a)     Amplitude, A = 6.30 mm (b)     Wavelength, = 31 cm                           = 0.31 m (c)     Time-period, T = 0.0320 s     Frequency, f = 1 / T                        = 1 / 0.0320                        = 31.25 Hz (d)     Wave speed, V = f                             = 31.25 * 0.31                             = 9.7 m/s (e)     Direction of wave propagation: PositiveX-axis

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote