A particle with charge 1.0 C moving at v = 3.0i m/senters a magnetic field B = 1
ID: 1728575 • Letter: A
Question
A particle with charge 1.0 C moving at v = 3.0i m/senters a magnetic field B = 19.0j T and an electric field E = 23k N/C. Find the acceleration of theparticle if its mass is 0.00400 kg. A) 20,000 k ^ m/s2 B) 5750 j ^ + 14,250 k ^ m/s2 C) 8500 k ^ m/s2 D) -5750 j ^ + 14,250 k ^ m/s2 A particle with charge 1.0 C moving at v = 3.0i m/senters a magnetic field B = 19.0j T and an electric field E = 23k N/C. Find the acceleration of theparticle if its mass is 0.00400 kg. A) 20,000 k ^ m/s2 B) 5750 j ^ + 14,250 k ^ m/s2 C) 8500 k ^ m/s2 D) -5750 j ^ + 14,250 k ^ m/s2 B) 5750 j ^ + 14,250 k ^ m/s2 C) 8500 k ^ m/s2 D) -5750 j ^ + 14,250 k ^ m/s2Explanation / Answer
charge q = 1 C magnetic field B = 19 j T electric field E = 23 k N / C mass m = 0.004 kg velocity v = 3 i m / s Force F = q [ E + ( v X B ) ] = 1 [ 23 k + ( 3 i X 19 j ) ] = [ 23 k + 57 k ] =80 k N Accleration a = F / m =20000 k m / s^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.