The three spheres in the figure, with massesm A =1050 g , m B = 100 g , andm C =
ID: 1728828 • Letter: T
Question
The three spheres in the figure, with massesmA =1050 g, mB = 100 g, andmC = 250 g have their centers on a common line,with L = 12 cm and d = 4.0 cm. You move themiddle sphere until its center-to-center separation frommC is d = 4.0 cm. How much work is done onmB by you?How much work is done on mB by the netgravitational force on mB due to mA andmC? The three spheres in the figure, with massesmA =1050 g, mB = 100 g, andmC = 250 g have their centers on a common line,with L = 12 cm and d = 4.0 cm. You move themiddle sphere until its center-to-center separation frommC is d = 4.0 cm. How much work is done onmB by you?
How much work is done on mB by the netgravitational force on mB due to mA andmC?
Explanation / Answer
(a)
in the given problem we can see that the workdone by you in moving the sphere of mass mB equals thechange in the
potential energy of the three-sphere syatem
the initial potential energy is
Ui = - (G mA mB/ d) - (G mA mC / L) - (G mCmB / (L - d))
the final potential energy is
Uf = - (G mA mB/ (L - d)) - (G mA mC / L) - (G mCmB / d)
the work done will be
W = Uf - Ui
= ......... J
(b)
the work done by the force of gravity is
- (Uf - Ui) = .........J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.