When four people with a combined mass of 340 kg sit down in acar, they find that
ID: 1728915 • Letter: W
Question
When four people with a combined mass of 340 kg sit down in acar, they find that the car drops 0.90 cm lower on its springs.Then they get out of the car and bounce it up and down. What is thefrequency of the car's vibration if its mass (when it is empty) is2.0 multiplied by 103 kg? 1Your answer is incorrect. Hz When four people with a combined mass of 340 kg sit down in acar, they find that the car drops 0.90 cm lower on its springs.Then they get out of the car and bounce it up and down. What is thefrequency of the car's vibration if its mass (when it is empty) is2.0 multiplied by 103 kg? 1Your answer is incorrect. HzExplanation / Answer
force constant of spring k = mg/ x = 4*340*9.80 / 0.009 = 1480889 N/m . f = k/m / 2 = 1480889 / 2000 / 2 = 4.331 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.