A 5.50 kg block free to move on ahorizontal, frictionless surface is attached to
ID: 1728937 • Letter: A
Question
A 5.50 kg block free to move on ahorizontal, frictionless surface is attached to one end of a lighthorizontal spring. The other end of the spring is fixed. The springis compressed 0.100 m from equilibrium and is then released. Thespeed of the block is 1.10 m/s when itpasses the equilibrium position of the spring. The same experimentis now repeated with the frictionless surface replaced by a surfacefor which µk = 0.300. Determine the speedof the block at the equilibrium position of the spring.1 m/s
Explanation / Answer
The energy stored in the spring is the same in both cases. Theonly difference between the first and second situation is thatfriction does work, taking away kinetic energy, in the secondsituation. So... . KE in situation 2 = KE insituation 1 - work done by friction . (1/2) mv22 = (1/2) mv12 - m g d . v22 = v12 - gd = 1.102 - 0.300 * 9.80 *0.100 = 0.916 . v2 = 0.9571 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.