a 55.0 kg diver fallsfreely from a diving platform that is 3.00 m above the surf
ID: 1729102 • Letter: A
Question
a 55.0 kg diver fallsfreely from a diving platform that is 3.00 m above the surface of the water in apool. When she is 1.00 m above the water , what are her kinetic energy withrespect to the water's surface? Can you please help me arrive at the answer a 55.0 kg diver fallsfreely from a diving platform that is 3.00 m above the surface of the water in apool. When she is 1.00 m above the water , what are her kinetic energy withrespect to the water's surface? Can you please help me arrive at the answerExplanation / Answer
Potential energy at 3 m is P = mgh = 55 kg 8 9.8 * 3 = 1617J Potential energy at height of 1 m is P ' = m g h' = 55 8*9.8 *1 = 539 J So, from law of cinservation of energy , kinetic energy atheight of 1 m from the surface of the water K = P - P ' K = 1078 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.