A 3.0 m long wire carrying a current of 1.0 A through amagnetic field of magnitu
ID: 1729523 • Letter: A
Question
A 3.0 m long wire carrying a current of 1.0 A through amagnetic field of magnitude 10.0T experiences a force of 4.0kN entirely due to the current passing through the magnetic field.What angle does the wire make with the magnetic field?a. 7.6 degree b. 82 degree c. 0.0023 degree d. 7.7 degree A 3.0 m long wire carrying a current of 1.0 A through amagnetic field of magnitude 10.0T experiences a force of 4.0kN entirely due to the current passing through the magnetic field.What angle does the wire make with the magnetic field?
a. 7.6 degree b. 82 degree c. 0.0023 degree d. 7.7 degree
Explanation / Answer
. Length,L = 3 m . Current, I = 1 A . Magnetic field, B = 10 T . Force, F = 4 N . Force,F = B I L sin . Sin = [ F / ( B I L ) ] . Sin = [ 4 / ( 10 * 1 * 3 ) ] . Sin = 2 / 15 . Angle made by the wire with the field, = arc sin ( 2 / 15) . =7.66 o . . = 7.7 o . .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.