A 3.0 m long wire with linear mass density of 0.0025 kg/m isdetermined to have t
ID: 1758680 • Letter: A
Question
A 3.0 m long wire with linear mass density of 0.0025 kg/m isdetermined to have two adjacent resonant frequencies at 252 Hz and336 Hz. a) What is the fundamental frequency of the wire? b) What is the maximum tension the wire will be subjectedto? Thank you A 3.0 m long wire with linear mass density of 0.0025 kg/m isdetermined to have two adjacent resonant frequencies at 252 Hz and336 Hz. a) What is the fundamental frequency of the wire? b) What is the maximum tension the wire will be subjectedto? Thank youExplanation / Answer
(a) fundamental freq = 336 - 252 = 84 Hz . (b) f = v / 2L . f = (Tension/) / 2L . 4f2 L2 = Tension / . Tension = 4 f2L2 = 4 * 0.0025 * 842 *3.02= 635NewtonsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.