An aluminum cup with mass 200 grams contains 600 grams of waterboth in thermal e
ID: 1729602 • Letter: A
Question
An aluminum cup with mass 200 grams contains 600 grams of waterboth in thermal equilibrium at 40.0 celsius. 250 grams of ice at-5.00 celsius is placed into the water and the system comes tothermal equilibrium.a. find the final temperature of the system
the specific heats : C(water)=4186 J/kg/celsius
latent heat of fusion of water Lf=3.33*10^5 J/kg
C(aluminum) =900 J/Kg/celsius, C(ice)=2090 J/Kg/celsius
b. if INSTEAD, the conditions of part a are the same Except 500grams of ice at -5.00celsius were placed into the water aluminum cup system at 40.0 celsius.
find the amount of ice remaining after the entire system comes toequilibrium.
Explanation / Answer
Heat lost by Aluminum cup + water should be heat gained byice
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.