An aluminum cup contains 225g water and 40g copper stirrer, all at 27degrees C.
ID: 1450366 • Letter: A
Question
An aluminum cup contains 225g water and 40g copper stirrer, all at 27degrees C. A 410 g sample of silver at an initial temperature of 88 degree C is placed in the water. The stirrer is used to stir the mixture gently until it reaches its final equilibrium temp of 32degree C. Calculate mass of aluminum cup.In grams An aluminum cup contains 225g water and 40g copper stirrer, all at 27degrees C. A 410 g sample of silver at an initial temperature of 88 degree C is placed in the water. The stirrer is used to stir the mixture gently until it reaches its final equilibrium temp of 32degree C. Calculate mass of aluminum cup.
In grams
In grams
Explanation / Answer
mass of aluminium =m1
m2=225 g , m3 =40 g , T1 =27 oC, Tf =32oC,
m4 =410 g, T1 =88 oC , Tf = 32 oC
Specific heat capacity of aluminum Cp = 0.896 J/g/K
Specific heat capacity of water Cp = 4.18 J/g/K
Specific heat capacity of copper Cp = 0.381 J/g/K
Specific heat capacity of silver Cp = 0.234 J/g/K
Heat gain by system = heat lost by system
m1CpdT +m2CpdT +m3CpdT = -m4CpdT
(m1*0.896(32 -27)) + (225*4.18(32-27) )+(40*0.381*(32-27)) = - (410*0.234*(32 -88))
mass of alumninum m1 =132.6 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.