The primary coil of a transformer has 849,756 loops. The secondary coil has 1,64
ID: 1729696 • Letter: T
Question
The primary coil of a transformer has 849,756 loops. The secondary coil has 1,642 loops. The primary coil has a 14 A current and 39 V.a.) Is this a step-up or step-down transformer? How do you know?Choose one of the following. 1 It is a step-downtransformer because all transformers are step-downtransformers. It is a step-uptransformer because the primary current is less than the primaryvoltage. It is astep-up transformer because the primary has moreloops than the secondary. It is astep-down transformer because the primary currentis less than the primary voltage. It is astep-up transformer because all transformers arestep-up transformers. It is a step-downtransformer because the primary has more loops than thesecondary.
b.) Determine the power of the primary coil.
2 W
c.) Assuming no losses, determine the power of the secondarycoil.
3 W
d.) Calculate the voltage in the secondary coil.
4 V
e.) Calculate the current in the secondary coil.
5 A 1 It is a step-downtransformer because all transformers are step-downtransformers. It is a step-uptransformer because the primary current is less than the primaryvoltage. It is astep-up transformer because the primary has moreloops than the secondary. It is astep-down transformer because the primary currentis less than the primary voltage. It is astep-up transformer because all transformers arestep-up transformers. It is a step-downtransformer because the primary has more loops than thesecondary. 1 It is a step-downtransformer because all transformers are step-downtransformers. It is a step-uptransformer because the primary current is less than the primaryvoltage. It is astep-up transformer because the primary has moreloops than the secondary. It is astep-down transformer because the primary currentis less than the primary voltage. It is astep-up transformer because all transformers arestep-up transformers. It is a step-downtransformer because the primary has more loops than thesecondary. 1
Explanation / Answer
. No. ofloops in primary, N1 = 849756 . No.of loopsin secondary, N2 = 1642 . Primarycurrent, I1 = 14 A . Primaryvoltage, V1 = 39 V . (a) . Itis a step-down transformer because theprimary has more loops than the secondary. . (b) . Power ofprimary coil, P1 = V1 I1 . =39 * 14 = 546 W (c) . Power ofsecondary coil, P2 = Power of primary coil = 546 W (d) . Voltage insecondary coil, V2 = ( N2 / N1 ) * V1 . = ( 1642 / 849756 ) * 39 . = 0.075 V (e) . Current insecondary coil, I2 = P2 / V2 . = 546 / 0.075 . = 7280 A . . (b) . Power ofprimary coil, P1 = V1 I1 . =39 * 14 = 546 W (c) . Power ofsecondary coil, P2 = Power of primary coil = 546 W (d) . Voltage insecondary coil, V2 = ( N2 / N1 ) * V1 . = ( 1642 / 849756 ) * 39 . = 0.075 V (e) . Current insecondary coil, I2 = P2 / V2 . = 546 / 0.075 . = 7280 A .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.