Find the velocity of transverse waves on a string of length 7m and mass 100 gm,
ID: 1729798 • Letter: F
Question
Find the velocity of transverse waves on a string of length 7m and mass 100 gm, under tension 900 N. I got this question wrong on my homework. My instructor didnot show us nor explain to us how to do this question. Can someoneplease help me solve this question. Thank you. Find the velocity of transverse waves on a string of length 7m and mass 100 gm, under tension 900 N. I got this question wrong on my homework. My instructor didnot show us nor explain to us how to do this question. Can someoneplease help me solve this question. Thank you.Explanation / Answer
Length, L = 7 m Mass, m = 100 g = 0.1 kg Tension, T = 900 N Linear density, =m / L = 0.1 / 7 = 0.014 kg/m Velocity of transversewave, V = ( T / ) = ( 900 / 0.014 ) = 253.55 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.