A plane electromagnetic wave with wavelength 5.0 m and polarizationin the z-dire
ID: 1729818 • Letter: A
Question
A plane electromagnetic wave with wavelength 5.0 m and polarizationin the z-direction travels in avacuum in the positive y-direction, with an electric field E ofmaximum amplitude 200 V/m. (a) What is the frequency of the wave,in Hz? (b) What is the maximum amplitude, as well as the direction,of the
magnetic field B corresponding to this wave? (c) What is thetime-averaged energy flow associated with
this wave, expressed in W/m2? (d) If the wave falls on a perfectlyabsorbing surface of area 2.0 m2, lying
in the x&z plane, what is the net force on this surface that isproduced by the wave?
Explanation / Answer
The frequency of the wave is f = V / = 3x108 m/s /5 = 60x106 Hz = 60MHz The amplitude of the magnetic field is B = E /c = 200 /3x108 =6.67x10-7 T The time average energy flow is given as S= E2 / 2o c = (200)^2 /2(4x10-7)(3x108) = 53.1W/m^2 radiation pressure P = S / c as P = F /A Force F = SA / c = ( 53.1 W/m^2 )(2)/(3x108 m/s ) = 3.536x10-7 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.