A plane electromagnetic wave, with wavelength 2.7 m, travels in vacuum in the po
ID: 1731415 • Letter: A
Question
A plane electromagnetic wave, with wavelength 2.7 m, travels in vacuum in the positive direction of an x axis. The electric field, of amplitude 340 V/m, oscillates parallel to the y axis. What are the (a)frequency, (b) angular frequency, and (c) angular wave number of the wave? (d) What is the amplitude of the magnetic field component? (e) Parallel to which axis does the magnetic field oscillate? (f) What is the time-averaged rate of energy flow associated with this wave? The wave uniformly illuminates a surface of area 1.9 m2. If the surface totally absorbs the wave, what are (g) the rate at which momentum is transferred to the surface and (h) the radiation pressure?
Explanation / Answer
Answer:
Wave length of wave Lamda = 2.7m
electric field E = 340 V/m
(a)
Frequency of wave f = C/ Lamda = 3 * 10^8 / 2.7 = 1.11 * 10^8 Hz
(b)
Angular frequency Omega = 2 * Pi * f = 2 * 3.14 * 1.11 *10^8 = 6.97 * 10^8
(c)
Angular wave number k = 2 * Pi / Lamda = 2 * 3.14 / 2.7 = 2.326 rad/m
(d)
Magnetic Field B = E/c = 340/ 3 * 10^8 = 37.8 * 10^8 T
As per Chegg Policy I have written first 4 sub parts.
Please reupload remaining separately.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.