all T-Mobile Wi-Fi9:56 AM a courses1 webwork.maa.org pL-Focal Length: Problem 1
ID: 1730922 • Letter: A
Question
all T-Mobile Wi-Fi9:56 AM a courses1 webwork.maa.org pL-Focal Length: Problem 1 Previous Problem Problem List Next Problem (1 point) A lenses with a focal length of 4.6 cm produces an image that is 9.6 cm from the lens. What is the distance from the object to the lens? Hint:htt ?= Note: You are in the Reduced Scoring Period: All additional work done counts 80% of the original. Preview My Answers Submit Answers You have attempted this problem 4 times. Your overall recorded score is 096. You have unlimited attempts remaining.Explanation / Answer
Solution:
Substitute the values in the formula provided,
f = 4.6cm, i = 9.6cm
1/4.6 = 1/9.6 +1/o
1/o = 1/4.6 - 1/9.6
1/o = 125/1104
o = 8.832 cm.
I hope you understood the problem, If yes rate me!! or else comment for a better solution.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.