15. An engine that has an efficiency of 25% takes in 2001] of heat during each c
ID: 1731897 • Letter: 1
Question
15. An engine that has an efficiency of 25% takes in 2001] of heat during each cycle. Calculate the amount of work this engine performs. Ip 16 (a) Calculate the acceleration of a skier heading down a 20 [a] slope, assuming the coefficient Ip of friction for waxed wood on wet snow: ? (b) Find the angle of the slope down which this skier could coast at a constant velocity Hint 1: You can neglect air resistance in both parts. Hint 2: Please remember about the illustration and the correct description of all illustrated vectors. When solving-it must be shown (by illustration) “where are the vectors and formulas from". 1pExplanation / Answer
15. given engine
n = 0.25
Qin = 200 J
W/Qin = n
hence
W = 0.25*Qin = 50 J
16. uk = 0.1
acceleration = g*sin(theta) - uk*gcos(theta)
theta = 20 deg
hence
a = 2.433379145 m/s/s
b. for constant veloctiy
sin(theta) = uk*cos(theta)
tan(theta) = uk
theta = 5.7105 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.