4.18. You have 100 g of ice at -20 C that is heated to a temperature of o C (sta
ID: 1732760 • Letter: 4
Question
Explanation / Answer
From -20degree.c to 0 degrees .c,
it is sensible heat and is given by= moles*specific heat*temperature difference
=(100/18)*36*(0*20)jous
=4000 jouls
=4 Kj
heating rate=1Kj/min,
time=4/1
= 4 min
entropy change=moles*specific heat*in(T2/T1)
=(100/18)*36*IN{(273/()-20+273))}
=15.21
since entropy at -20 deg.c is zero, entropy=15.21k/j
temporature at the end of the process= 0 deg.c
2.
at 0 deg.c
ice supplied with latent heat of fusion whose value is =334 j/gm
hence enthalpy change=mass*specific enthalpy
=100*334
33400 jouls
=33.4 kj
time required =33.4/1
=33.4 min
entropy change of fusion =33.41000/273
total entropy change up to fusion=15.32+33.4*1000/273=138 j/k
3.
from 0 to 100 deg.c,
it is sensible heat=100*4.184(100-0)
=41840 jouls
=41.840 kj
time required=41.84/1=41.84 min
entropy change=100*4.184*in(373/273)
=131j/k
up to this point entropy change=138+131
=269j/k
4.
at 100 deg.c water receives iatent heat which is 2230 j/gm
enthalpy=2230*100jouls
=223000 jouls
=223 kj,
time=223/1
=223 min
entropy=223000/373j/k
=598 j/k
total entropy change=269+598 =867 j/k
5.
from 100 deg.cto 150 deg.c
it is super heat whih is 100*2*50
=10000 jouls
=10 kj
time= 10/1
=10 min
entropy=100*2*in{(150+273)/(100+273)}
=25 j/k
total entropy change=867+25
=892 j/k
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.