A boat that travels at a speed of 6.75 m/s in still water isto go directly acros
ID: 1733505 • Letter: A
Question
A boat that travels at a speed of 6.75 m/s in still water isto go directly across a river and back . The current flows at 0.50m/s. a.) At what angle(s) must the boat be steered? b.) How long does it take to make the round trip? (assume thatthe boat's speed is constant at all times, and neglect turnaroundtime) A boat that travels at a speed of 6.75 m/s in still water isto go directly across a river and back . The current flows at 0.50m/s. a.) At what angle(s) must the boat be steered? b.) How long does it take to make the round trip? (assume thatthe boat's speed is constant at all times, and neglect turnaroundtime)Explanation / Answer
sin=v/u=0.5/6.75=>=4.248degree At that angle(s) =4.248degree the boat must be steered time taken by the boat to cross the river= 2*width of the river/6.752-0.52Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.