Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A boat can travel 2.30 m/s in still water. If the boat points its prow directly

ID: 1593543 • Letter: A

Question

A boat can travel 2.30 m/s in still water. If the boat points its prow directly across a stream whose current is 1.20 m/s, what is the magnitude of the velocity of the boat relative to the shore? v_s = 2.59 m/s What is the angle of the velocity of the boat relative to the shore? theta = 62.4 degree What will be the position of the boat, relative to its point of origin, after 8.00 s? Assume that the positive x and y axes are directed downstream and away from the shore, respectively. Enter the x and y components of the displacement separated by a comma.

Explanation / Answer

Part C:-
Velocity in y- direction is:-
v(y) = 2.3 m/s

Velocity in X- direction is:-
v(x) = 1.2 m/s
So, position after 8sec. in x- direction:-
x= 1.2 *8= 9.6 m
position after 8sec. in y- direction:-
y= 2.3 *8= 18.4 m
So, Position is:-
r= (9.6 meter) i + (18.4 meter) j

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote