A blue car with mass m c = 456 kg is moving east with a speed of v c = 19 m/s an
ID: 1455507 • Letter: A
Question
A blue car with mass mc = 456 kg is moving east with a speed of vc = 19 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1239 kg that is moving south with a speed of vt = 10 m/s . The two collide and lock together after the collision.
1)What is the magnitude of the initial momentum of the car?
_________________kg-m/s
2)What is the magnitude of the initial momentum of the truck?
___________kg-m/s
3)What is the angle that the car-truck combination travel after the collision? (give your answer as an angle South of East)
__________________°
4)What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision?
_________________kg-m/s
5)What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision?
___________m/s
6)Compare the initial and final kinetic energy of the total system before and after the collision:
KEi = KEf
KEi > KEf
KEi < KEf
Explanation / Answer
1. momentum = mass*velocity
momentum of car (Pc)= (456kg)*(29m/s) = 13224 kg-m/s
2. momentum of truck(Pt) =(1239kg)*(10m/s) = 12390kg-m/s
3. angle after collision = tan^-1(-momentum truck/momentum car)
angle after collision = tan^-1(-12390/13224) = -43.14° =43.14°
4. total momentum = Pc^2 +Pt^2)
total momentum = (13224^2)+(12390^2)) =18121.43
5. final velocity = (total momentum)/(total mass) = (18121.43/1695) = 10.69 m/s
6.KEi > KEf
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.