A blow-dryer and a vacuum cleaner each operate with a voltage of120 V. The curre
ID: 1738294 • Letter: A
Question
A blow-dryer and a vacuum cleaner each operate with a voltage of120 V. The current rating of the blow-dryer is 14 A, and that of the vacuum cleaner is3.5 A. (a) Determine the power consumed by theblow-dryer.1 W
(b) Determine the power consumed by the vacuum cleaner.
2 W
(c) Determine the ratio of the energy used by the blow-dryer in11 minutes to the energy used by thevacuum cleaner in one-half hour.
Ebd / Evc = 3
(a) Determine the power consumed by theblow-dryer.
1 W
(b) Determine the power consumed by the vacuum cleaner.
2 W
(c) Determine the ratio of the energy used by the blow-dryer in11 minutes to the energy used by thevacuum cleaner in one-half hour.
Ebd / Evc = 3
Explanation / Answer
(1). the power consumed by the blow-dryer P = Vi = 120 * 14= 1680 W (2) the power consumed by the vacuum cleaner P ' = 120 * 4.5 = 540 W (3). the ratio of the energy used by the blow-dryer in15 minutes to the energy used by thevacuum cleaner in one-half hour is = Pt / P't' = ( 1680 W *15 min ) / ( 540 W * 30 min ) = 1.555Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.