A blue car with mass m c = 455 kg is moving east with a speed of v c = 19 m/s an
ID: 1282265 • Letter: A
Question
A blue car with mass mc = 455 kg is moving east with a speed of vc = 19 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1237 kg that is moving south with a speed of vt = 10 m/s . The two collide and lock together after the collision.
1)
What is the magnitude of the initial momentum of the car?
kg-m/s
2)
What is the magnitude of the initial momentum of the truck?
kg-m/s
3)
What is the angle that the car-truck combination travel after the collision? (give your answer as an angle South of East)
cartruckcollisionnew A blue car with mass mc = 455 kg is moving east with a speed of vc = 19 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1237 kg that is moving south with a speed of vt = 10 m/s . The two collide and lock together after the collision. 1) What is the magnitude of the initial momentum of the car? kg-m/s 2) What is the magnitude of the initial momentum of the truck? kg-m/s 3) What is the angle that the car-truck combination travel after the collision? (give your answer as an angle South of East) ? 4) What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision? kg-m/s 5) What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision? m/s 6) Compare the initial and final kinetic energy of the total system before and after the collision: KEi = KEf KEi > KEf KEiExplanation / Answer
initial momentum of a car=mc*vc
initial momentum of a truck=mt*vt
angle will be more towards south
momentum will be same as initial immediately after colllison
speed immediately after collision v=(mcvc+mtvt)/(mc+mt)
KEi=KEf
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.