A blue LED has a forward voltage drop of 2.5 V. Estimate the bandgap energy for
ID: 1390610 • Letter: A
Question
A blue LED has a forward voltage drop of 2.5 V. Estimate the bandgap energy for the semiconductor that makes the blue LED. What wavelength is emitted from the LED in nm? The blue LED is in series with AC source of V(t) = V0 cos(2pi ft) with V0=5 V,f=l Hz, and a resistor of 500 Ohm as seen in the figure. Make a plot by hand of the voltage across the resistor and the AC source voltage from t=0 to 2 s. Make sure your voltages have the correct amplitude. Make a plot by hand of the voltage across the LED and the AC source voltage from t=0 to 2 s. Make sure your voltages have the correct amplitude.Explanation / Answer
Energy of Blue light E = h?
= (6.626*10-34 Js)(3*108 m/s)/(450*10-9 m)
= 4.4*10-19 J
= 2.76 eV
Hence the band gap = 2.76 eV
Wavelength ? = c/?
= 2.99*108 / 666.66 * 1012
= 450 nm
Total voltage in circuit
V(0) = 5 V
V(1) = 5 * cos(2?) = 5 V
V(2) = 5 * cos(4?) = 5 V
Voltage across LED is always 2.5 V in order to emit blue light
The remaining voltage will drop across resistor
so the voltage across resistor at
t = 0 , 1, 2 is
V = 2.5 , 2.5, 2.5 V respectively
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.