A block with mass m_1 = 0.400 kg is released from rest on a frictionless track a
ID: 1562548 • Letter: A
Question
A block with mass m_1 = 0.400 kg is released from rest on a frictionless track at a distance h_1 = 2.60 m above the top of a table. It hen collides elastically with an object having mass m_2 = 0.800 kg that is initially at rest on the table, as shown in the figure below. (a) Determine the velocities of the two objects just after the collision. (Enter the magnitude of the velocity.) v_1 = m/s v_2 = m/s (b) How high up the track does the 0.400-kg object travel back after the collision? m (c) How far away from the bottom of the table does the 0.800-kg object land, given that the height of the table is h_2 = 1.80 m? (d) How far away from the bottom of the table does the 0.400-kg object eventually land? mExplanation / Answer
Value of g is taken as 9.8 m/s2
a. V1 = - 2.38 m/s ( negative sign as it is going up)
V2 = 4.76 m/s
b. 0.289 m
c. 2.88 m
d. 1.44 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.