A blue ba is thrown upward with an initial speed of 21.2 m/s, from a height of 0
ID: 3280519 • Letter: A
Question
A blue ba is thrown upward with an initial speed of 21.2 m/s, from a height of 0.6 meters above the ground. 2.6 seconds after the blue ball is thrown, a red ball is thrown down with an initial speed of 6.4 m/s from a height of 25.5 meters above the ground. The force of gravity due to the earth results in the balls each having a constant downward acceleration of 9.81 m/s What is the speed of the blue ball when it reaches its maximum height? Your submis! fentback: Correct! 2How long does it take the blue ball to reach its maximum height? 2.16 Your submis! 2 16 ,1 Feedback: Correct! What is the maximum height the blue ball reaches? 22.9 Your submis: 22.9 x Remember, the ball was thrown from an initial height above the ground. What is the height of the red ball 3.38 seconds after the blue ball is thrown? 17.52 Your submis : 17.52 Feedack: Correct! 51 How long after the blue ball is thrown are the two balls in the air at the same height?Explanation / Answer
3) Height of blue ball = 0.6 + v^2/2g
= 0.6+21.6^2 /(2*9.8)
= 24.4 m
4) By use of second equation of motion, equating the height at particular time,
0.6+ 21.6t - 4.9t^2 = 25.5 - 6.4*(t-2.6) - 4.9*(t-2.6)^2
t = 3.36 s answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.