You observe ocean waves to have an 11 m distance between wavecrests, a 7.0 s tim
ID: 1735442 • Letter: Y
Question
You observe ocean waves to have an 11 m distance between wavecrests, a 7.0 s time between wave crests and a wave height abovethe undisturbed water surface of 1.5 m. You decide to use asteel post in the water as your reference and note that the waveheight is zero at x = 0 and t = 0 initial conditions.What is the wavespeed?
I figured this part, its the next part that confuses me alittle
= 11 m
T = 7 s
A = 1.5 m
v = /t = (11 m)/(7 s) = 1.57 m/s
-------------------------------------------------
Using the standard form of the traveling wave sinusoidal function(y as a function of x and t, using k and notation), writeout the wave function using the physical parameters of the abovewave.
Explanation / Answer
You observe ocean waves to have an 11 mdistance between wave crests, a 7.0 s time between wave crests and a wave height above the undisturbed water surface of 1.5 m. You decide to use a steel post in the water as your reference and note that the wave height is zero at x = 0 and t = 0 initial conditions. What is the wave speed? {WaveSpeed} = {Wavelength}/{Period} = /T = = (11m)/(7 sec) = 1.571 m/sec Using thestandard form of the traveling wave sinusoidal function (y as a function of x and t, using k and notation), write out the wave function using the physical parameters of the above wave. {Amplitude Of Wave} = A = 1.5 meters {Wave Number} = k = (2*Pi)/ = = 2*Pi/(11m) = 0.5712 m^(-1) {Angular Freq} = = (2*Pi)*f = (2*Pi)/T = = 2*Pi/(7sec) = 0.8976rad/sec {Standard Form} ----> { y =A*Sin(k*x - *t) } ----> y = (1.5)*Sin((0.5712)*x - (0.8976)*t) .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.